Jullie gaan trouwen en willen bijzondere trouwringen, trouwringen die uniek zijn en bij jullie passen. Hoe gaat dat in zijn werk? In deze blogpost leg ik uit hoe handgemaakte trouwringen tot stand komen. Bij handgemaakte ringen is er heel veel mogelijk. Dit kan soms een beetje overweldigend werken heb ik gemerkt bij mijn klanten dus hopelijk kan ik je met deze blog wat meer handvaten geven.
Het juiste model
Allereerst is het belangrijk dat er wordt nagedacht over het model van de ringen. Je gaat ze elke dag dragen dus comfort is wel 1 van de eerste belangrijke punten. Dit is natuurlijk ook afhankelijk van je handen en je knokkels.
Brede versus smalle trouwringen
Voordelen brede trouwringen 6-10 mm en breder
Bredere ringen betekend automatisch ook meer ruimte om patronen, gravures of texturen uit te laten komen. Er is dus meer oppervlak om de ringen voor jullie persoonlijk te maken en edelmetalen te combineren.
Bij bredere knokkels en smallere vingers gaan bredere ringen minder draaien. Dit is alleen belangrijk als er een duidelijke boven en onderkant is van het ontwerp.
Nadelen brede ringen
Brede, dichte trouwringen zitten strakker. Ze zijn over het algemeen meer te voelen en kunnen soms gaan knellen in de zomer. Als je hiervoor gevoelig bent dan is het handig om je trouwringen niet te breed te nemen.
Neem je trouwringen breder dan 9mm of 1 cm dan kunnen er ook zeepresten onder blijven zitten waardoor de huid geïrriteerd raakt.
Bredere ringen worden sneller afgedaan waardoor de kans op verliezen groter is.
Voor bredere ringen is meer materiaal nodig en de prijs zal hierdoor hoger zijn.
Voordelen smalle ringen 2-5 mm
Smallere ringen winnen altijd met comfort, je handen raken er snel aan gewend en ze gaan niet knellen in de zomer.
Ze zijn samen te dragen met andere ringen.
Nadelen smalle trouwringen
Bij smalle ringen is er iets minder ruimte om de ringen persoonlijk te maken. Zeker als je voor 2 mm gaat zal een textuur of gravure niet duidelijk aanwezig zijn. Ook het gebruik van verschillende edelmetalen zal minder zichtbaar zijn.
Smallere ringen dan 2 mm zullen sneller slijten en vervormen.
De gouden middenweg voor trouwringen is vaak een breedte van rond de 5 mm.
Afgerond of juist strak en hoekig
Er zijn veel verschillende afwerkingen voor alleen al de vorm van de ring. Rond, halfrond, recht en alles ertussen.
Bij handgemaakte ringen kijk ik eerst naar wat het ontwerp en de breedte van de ringen wordt. Aan de hand daarvan is het vaak gemakkelijker om de afwerking te bepalen. Soms zijn rechte zijkanten mooi en soms is het mooier om de zijkanten iets af te ronden.
Hoe maak je ringen persoonlijk?
Als je ringen laat maken, speciaal voor jullie, is het natuurlijk zonde om gewoon een simpele trouwband te kiezen. Speciale trouwringen ontstaan door er iets persoonlijks in te verwerken.
Deze persoonlijke noot hoeft niet zichtbaar of herkenbaar te zijn voor anderen, je kan het ook in de binnenkant van de ring verwerken of ik maak het abstracter tot een vorm of textuur.
Je kan natuurlijk kijken naar jullie namen, initialen, vingerafdrukken. Maar kijk ook eens naar wat jullie verbind, wat zijn jullie hobby's, waar hebben jullie elkaar leren kennen, wat is jullie favoriete vakantie(land), wat is jullie favoriete kunstenaar of kunstrichting of muziek? Je kan nog veel verder als je wilt, schrijf wat steekwoorden op daar kunnen we al heel ver mee komen.
Stijl van de trouwringen
Houden jullie van strak en eenvoudig of mag het meer botanisch, organisch zijn of vloeiend? Of zijn jullie hier verschillend in? Trouwringen op maat kunnen verschillend zijn, ik zal er toch voor zorgen dat ze bij elkaar passen als geheel. Zo kunnen jullie individuele wensen toch een mooie set vormen.
Metalen van de trouwringen
Goud
Gouden trouwringen zijn het meest gebruikelijk. De reden hiervoor is de duurzaamheid en de waarde. Je hebt geelgoud, roodgoud en witgoud. Je kan een combinatie nemen van kleuren of een detail toevoegen in een andere kleur. Het meest gebruikte gehalte in Nederland is 14 karaat. Voor warmere tinten is een hoger gehalte mogelijk. Hoger dan 20 karaat is voor trouwringen niet aan te raden. Dit goud is veelal te zacht om elke dag te dragen.
Zilver
Vanwege de hoge goudprijzen neemt de vraag naar zilveren trouwringen toe. Zilveren trouwringen zijn mogelijk maar hou er rekening mee dat zilver sneller slijt. Het heeft een lagere dichtheid dan goud, dit betekend dat texturen, gravures en details sneller zullen vervagen en verdwijnen.
Zilveren trouwringen maak ik vaak iets dikker en steviger om deze lagere dichtheid te compenseren. Ook zorg ik ervoor dat eventuele gravures of texturen wat lager liggen zodat ze langer zichtbaar blijven.
Een combinatie van goud en zilver is uiteraard ook mogelijk en vaak ook erg mooi.
Andere metalen
Naast zilver en goud zijn er nog andere metalen die verwerkt kunnen worden in de trouwringen. Denk aan titanium en zirkonium. Hou er rekening mee dat titanium en zirkonium, bij een kwetsuur van de vingers, niet afgezaagd of geknipt kunnen worden door hulpverleners. Dus draag deze ringen nooit met sporten of handarbeid.
Ik werk persoonlijk niet met staal.
Prijs handgemaakte ringen
Voor handgemaakte ringen wordt altijd een prijsopgave gemaakt. Geen twee trouwringen zijn hetzelfde dus ik kan niet zomaar een prijs roepen. Ik bereken hoeveel uren ik aan de ringen en het ontwerp werk, hoeveel de ringen wegen en welke andere kosten er nog bij komen kijken (gravures, edelstenen enz).
Zijn ringen bij een goudsmid duurder dan bij de juwelier? Daar is geen eenvoudig antwoord op te geven. Soms wel soms niet. Trouwringen van merken worden vaak met honderden tegelijkertijd gemaakt, de kosten kunnen daardoor uitgesmeerd worden over veel meer ringen en het maken kost een stuk minder tijd.
Aan de andere kant betaal je daar weer soms voor het merk en bij een goudsmid voor het werk.
Het allerbelangrijkste is dat jullie ringen gaan dragen die bij jullie passen en die jullie mooi vinden, de bedoeling is natuurlijk dat jullie deze een leven lang bij jullie gaan dragen. Je trouwkleding draag je maar voor 1 x, de ringen voor de rest van je leven.
Ben je er toch na 10, 20 of 30 jaar op uitgekeken? Dan kan je je ringen ook nog laten aanpassen door een goudsmid (maar dat is weer een andere blog :) )
Als laatste, omdat ik toch vaak deze vraag krijg, aan welke hand draag je je trouwring? In Nederland draag je van oorsprong je trouwring rechts als je christelijk bent en links als je katholiek bent. Maar ben je niet gelovig dan maakt het niet uit. Met rechts geef je mensen een hand en dat is met dikkere trouwringen niet heel prettig dus dan is links handiger.
Op deze pagina vind je voorbeelden van trouwringen die ik in opdracht heb gemaakt.